سوگند به قلم و ميثاق با خون شهيد يما سياووش / ویژه دادخواهی مردم افغانستان از شورای امنیت سازمان ملل برای شناسایی قاتل یما سیاووش شهید از طریق کامره های بانک…

ارمغان ملی: شماره 263/ دوشنبه 13 دلو 1399/ 01 فبروری 2021

نوشته: محمد داود سیاووش

– 17 عقرب 1399

یما سیاووش مشاور افغانستان بانک و ژورنالیست، خطاط ، رسام ، شاعر و نویسنده ساعت 7:35 قبل از ظهر روز شنبه 17 عقرب 1399با انفجار در موتر دافغانستان بانک به شهادت رسید.

***

– پخش جهانی خبرتکاندهنده شهادت یما سیاووش:

رسانه های سراسر جهان و افغانستان خبر تکاندهنده شهادت یما سیاووش را در تیتر درشت و سرخط اخبار منتشر کردند.

***

واکنش مقامات دولت افغانستان:

مقامات دولت افغانستان به انتشار بیانیه های تسلیت پس از شهادت یما سیاووش اکتفا کرده و یک هفته در رابطه به قضیه شهادت یما سیاووش سکوت نمودند.

***

واکنش دانشگاه بين المللي نويدا که شهيد يما سياووش از آن فارغ شده بود:

– داکتر آپارنا سریواستاوا، رییس دانشکده هنرهای لیبرال دانشگاه بین المللی نویدا پس از شهادت یما سیاووش در گردهمايي که به اين مناسبت در آن دانشگاه تدوير يافته بودگفت:

نبود او (یماسیاووش) تنها یک ضایعه برای مردمش در افغانستان نیست بلکه یک ضایعه برای بشریت است.

– پروفیسور دوکتور جایانند معاون آموزشی دانشگاه بین المللی نویدا که یما سیاووش از آن دانشگاه فارغ شده بود در آن گردهمايي گفت:

امروز دانشگاه نویدا یکی از نخبه ترین فارغ التحصیلانش (یما سیاووش) را از دست داده است.

***

– هنرمنداني که پس از شهادت یما سیاووش خود را یما سیاووش نامیدند:

نذیر خارا، حبیب قادری ، بیژن ظفرمل ، فرشته سما، احسان امان، آرش بارز، دل آغا سرود، فرید پاپ، علومی افغان، پروانه، رامین نبوی، اندیرگیت، نوید اورکزی، ساحل حبیب زی، سمیر رویش، هارون سروری، عبدا لله آروین، خالد خلوت، شاه رسول قاسمی، احمد پرویز، آرزو یونس، حشمت احسان مند، میلاد قیوم، سیر سرود، سلیمان سریر، همایون درخشان، مقیم رامش، نبی روشن، مصطفی صوفی، حجت رحیمی، مسعود رسا، راتب مرادی، واحد نبی، ولید رحیمی، نجیم خان و…

***

– شاعران ذیل در سوگ یما سیاووش مرثیه ها سرودند:

منوچهر جهش، افسر رهبین، حاجی میرزا منجهوری، گل آغا ساکایی، انجنیر محمد نعیم، مژگان ساغر، ویس الدین سامل، داود سیاووش، اناهیتا سیاووش، نیلاب سهیل، همایون عزیزی، محمد عظيمي نيکپي وال، امید جلالی، اصغری، خدیجه شهبازی، لینا روزبه، انجنیر یونس، مسعوده خزان و…

***

هنرمندانی که در وصف یما سیاووش شهید آهنگهای مرثیه خواندند:

داود نظری، میرویس نجرابی، شهلا زلاند، تواب آرش، جمال مبارز، تواب نديم و…

***

– پس از يک هفته بي اعتنايي بانک و دولت به قضيه شهادت يما سياووش خانواده موصوف به ارتباط سکوت مرگبار و سوال برانگیز دولت در قضیه شهادت موصوف شکایتنامه ی را در ده ماده روز دوشنبه مورخ 26 عقرب 1399 مطابق 16 نومبر 2020 منتشر نموده به مقامات حکومت ضرب الاجل تعیین نمود تا قاتل یما سیاووش را در این مدت شناسایی و به پنجه قانون بسپارد.

که نکات اساسی شکایتنامه قرار ذیل اند:

***

جذب يما سياووش به د افغانستان بانك:

يما سياووش بنابر تقاضاي مكرر و مصرانه رئيس بانك مركزي يا د افغانستان بانك به آن اداره مقرر شد. پس از آنكه سخنگوي بانك مركزي به وظيفه ديگري تبديل شد، رئيس بانك خواست از طريق معرفي سخنگوي قبلي ، يما سياووش را به صفت جانشين وي معرفي كند.

يما سياووش با تقرر به اين پست به دليل اينكه در گذشته از اجراآت دولت به کرات انتقاد كرده بود موافقت نكرد. بنابران رئيس بانك خواست وي را به صفت مشاور بانك مقرر نمايد. هر چند موصوف بازهم عدم موافقت خود را با پست مشاور، به دليل اينكه رشته تحصيلاتش علوم سياسي بود ، ابراز داشت اما بنابر اصرار رئيس بانك، بالاخره موافقت كرد.

هنوز چند هفته از اشغال وظيفه موصوف نگذشته بود كه بطور مرموز با انفجار بمب در موتر دولتي مربوط د افغانستان بانك به شهادت رسيد.

سوالات و ابهاماتي كه در رابطه به اين قتل و شهادت مرموز يما سياوش نزد ما خانواده موصوف وجود دارد قرار ذيل اند:

1- موتر دولتي كه يما سياووش را از خانه تا بانك ميبرد مجهز به ( جي پي اس) بوده روز پنجشنبه پس از انتقال يما سياووش به منزل، دوباره به بانك رفته و روز جمعه بايد در پارك وسايط ترانسپورت بانك توقف كرده باشد و روز شنبه هنگام انتقال يما سياووش از منزل به دفتر منفجر شده است.

بايد جريان رفت و برگشت و توقف موتر دولتي بانك در مسير بانك تا مكروريان 4 از طريق ( جي پي اس) ازتاريخ تقرر موصوف تا روز حادثه انفجار ، مورد بررسي قرار گيرد.

2- در حاليكه موتر دولتي بانك اصولاً پس از انتقال يما سياووش به منزل در پارك وسايط ترانسپورت بانك بايد متوقف بوده باشد و پارك وسايط ترانسپورت توسط كمره هاي امنيتي رصد ميشود بنابران كمره هاي بانك در انتروال زماني تقرر موصوف به بانك از روز شموليت به وظيفه تا روز وقوع حادثه بايد مورد بررسي قرار گيرد.

3- گفته ميشود هر نوع تحركات وسايط نقليه در اطراف ارگ رياست جمهوري از طريق بالوني كه بر فراز ارگ قرار دارد رصد ميشود بنابر ان معلومات بالون مذكور نيز در انتروال زماني تقرر يما سياووش به بانك تا وقوع انفجار بررسي شود.

4- نتيجه بررسي عمومي وقتي ميتواند كامل باشد كه بررسي (جي پي اس) موتر با كمره هاي امنيتي بانك ، بالون فضايي فراز ارگ و كمره هاي سرك ها و چهاراهي هاي مسير بانك تا مكروريان 4 و (سي دي) هاي آن كه در قومانداني امنيه كابل وجود دارد همديگر را تاييد كنند.

5- گفته ميشود كه نوع وقوع انفجار با استفاده از ماين نوع چسپكي نبوده زيرا انفجار طوري صورت گرفته كه يما سياووش را به بالا و برون پرتاب نموده و زمين را پاره كرده كه بيانگر پيچيدگي انفجار و مغلق بودن نوعيت بمب گزاري ميباشد.

6- كار شناسان امور ميگويند كه بمب كه در موتر جاسازي شده كوكي و ساعتي نبوده زيرا با توجه به ازدحام ترافيك در شهر كابل هيچكس نميتواند پيشبيني كند كه موتر در طي چه مدت از بانك به مكروريان 4 خواهد رسيد. از جانبي رژيم كاري يما سياووش طوري بود كه در تايم معين به دفتر رفت و آمد نداشت . بنابران احتمال انفجار از طريق ريموت كنترول وجود دارد.

آنچه شك منطقي خانواده يما سياووش را افزايش مي بخشد آنست كه اداره د افغانستان بانك به جاي پرداختن به بررسي عوامل اين حادثه بطور نمايشي مراسم فاتحه خواني خود سرانه برگزار كرده و براي پوشانيدن خون ريخته شده يما سياووش در چنين لحظه دلخراش و وحشتناك از خانواده يما سياووش براي اشتراك  در آن دعوت ميكند كه رد شد.

از جانب ديگر رئيس بانك در تماس يك يا دو روز بعد از وقوع حادثه با پدر يما سياووش با خون سردي و بي اعتنايي تمام از همكاري مبهم و فرافگنانه با ادارت امنيتي سخن گفته، اداره بانك حاضر به همكاري با مراجعي كه علاقمند حقيقت يابي مساله بودند نميشود.

خانواده يما سياووش با توجه به چنين وضعيت پيچيده شديداً تخنيكي ميخواهند كه:

1- قاتلي كه اين ماده منفجره را به هر طريقي در موتر جا سازي نموده بايد از طريق ( جي پي اس) موتر،‌كمره هاي امنيتي بانك، بالون فضايي بالاي ارگ و كمره هاي جاده ها و چهارراهي هاي مسير بانك تا مكروريان 4 پيدا شود و تا آن زمان انگشت انتقاد ما به طرف هيچكس دراز نيست.

2- هرگاه مراجع ذيربط حاضر به همكاري به پيدا نمودن قاتل نباشد به موجب احكام قانون كتمان كننده قاتل، خود قاتل ميباشد كه طرف ادعاي ما خواهد بود.

3- از اينكه بررسي قضيه شهادت يما سياووش مستلزم فهم مسلكي ميباشد، در صورتيكه در كمره ها دستكاري شود، ما اين حق را به خود محفوظ ميداريم كه يك هيئت كرمنال تخنيك بيطرف را از سازمان ملل مطالبه كنيم تا قناعت ما را فراهم سازد.

4- ما ميخواهيم كه دولت قاتل يما سياووش را هرچه زودتر شناسايي،‌بازداشت و به پنجه قانون سپرده در دادگاه عادل به پاي ميز محاكمه كشيده مطابق احكام قانون به كيفر اعمالش برساند.

5- هر نوع پيشداوري فيسبوكي در شبكه هاي اجتماعي تا زمان روشن شدن حقايق و اسناد در رابطه به شهادت يما سياووش قبل از وقت بوده از نظر ما اعتبار ندارد.

6- سكوت و بي اعتنايي بانك و دولت طي يك هفته پس از شهادت يما سياووش و در مواردي پيشداوري توجيه گرانه دولت براي ما پرسش برانگيزست. از دفتر نمايندگي سازمان ملل ميخواهيم، در اين رابطه دولت افغانستان را تحت فشار قرار دهد تا عاملان قتل را به اسرع وقت شناسايي و دستگير كند.

7- هرگاه دولت ميخواهد به روال بيست سال اخير پرونده قتل يما سياووش را نيز در يكي از فايل هاي تاق نسيان بگذارد ما اين حق را نيز به خود محفوظ ميداريم كه به محكمه بين المللي لاهه شكايت كنيم.

8- اين سوال جداً نزد ما وجود دارد كه چرا و چگونه يما سياووش كه در كدام مقام بلند دولتي كار نميكرد، عضو کدام حزب نبود و در محيط زيست مانند ساير شهروندان محل زندگي معمولي و بدون ترس و تهديد داشت، در چنين فورمول پيچيده تراژيك و غم انگيز مورد توجه قرار گرفته وبه قتل ميرسد و حكومت در برابر اين فاجعه خونسردي اختيار ميكند.

9- براي من محمد داود  سياووش پدر يما سياووش شهيد به عنوان وارث حق العبدي آن شهيد شناسايي قاتل و به پاي ميز محاكمه كشيدن آن در الوويت قرار دارد و اگر نتوانم از خون فرزندم دفاع كنم ادامه حيات برايم اهميت خود را از دست داده است.

از موضع يك پدر داغديده به شهيد خون آلود خود اين سوگند را ياد ميكنم كه:

گر نخواهم خون تو

فرزند من،‌ اي جان من

مرگ بر من باد و بر جان پر از نفرين من

مرگ بر من بار و بر آينده ننگين من

10- ضرب الاجل جواب به این سوالات یکماه بعد از طرح آن میباشد و حکومت باید در این مدت قاتل را نشان دهد، در غیر آن خود حکومت قاتل است.

***

– پس از نشر اين شکایتنامه و طی مدت ضرب الاجل حکومت در موارد ذیل باز هم سکوت اختیار کرده حاضر به همکاری نشد:

نظیفه ذکی رییس هیئت حقیقت یاب پارلمان در رابطه به قضیه شهادت یما سیاووش گفت:

گفتیم کامره ها را ببینیم… رییس آی تی بانک سر باز زد، به استعلام های ما جواب ندادند ، کامره ها را در اختیار ما نگذاشتند، ویدیو ها را به ما ندادند… ما 2 روز پیهم به بانک رفتیم و بی نتیجه بازگشتیم.

تلویزیون طلوع:

بانک مرکزی حاضر نیست در باره انفجار بر کارمندانش معلومات دهد.

سلام وطندار:

با گذشت 13 روز از جان باختن یما سیاووش و همکارانش رهبری بانک مرکزی سکوت اختیار کرده به رسانه ها چیزی نمیگوید.

کمیسیون دسترسی به اطلاعات:

بانک مرکزی از رهگذر دادن اطلاعات یکی از بسته ترین نهاد های دولتی است.

کلید گروپ:

بانک مرکزی راجع به قتل یما سیاووش همکاری نکرده است.

کمیته مصوونیت خبر نگاران:

توقع ما این بود که حکومت کسانی را که دخیل در این ماجرا (شهادت یما سیاووش) هستند بازداشت کند.

دفتر نی:

حکومت باید بصورت جدی از نهاد ها بخواهد که در بررسی قضیه یما سیاووش همکاری کنند.

دانش کروخیل مسوول خبر گزاری پژواک:

معلوماتیکه با ما (از فیلم کوتاه کامره بانک ) در میان گذاشته شد تکمیل کننده نبود و قناعت ما را فراهم نکرد .

– پدر یماسیاووش در شکایتنامه یی هشدار داد که اگر پرونده قتل یما سیاووش به فراموشی سپرده شود خانواده او به دادگاه لاهه مراجعه خواهند کرد.

– صحرا سمیر دانش آموخته ادبیات بر پسر نوزادش یما سیاووش نام گذاشت  و به قول رسانه ها موصوف گفت که هدفش از این نام گذاری رساندن یک پیام خاص به کسانی میباشد که میخواستند صدا هایی همچو سیاووش ها را خفه بکنند! من خواستم به آنان با این کارم نمایان بسازم که شما نمیتوانید یما ها و سیاووش های را که هستند خفه بسازید.

– شنبه اول قوس: شماری از خبرنگاران که مسوولیت پیگیری رویداد حمله بر موتر کارمندان بانک مرکزی را داشتند در برابر افغانستان بانک گرد هم آمده بودند و اما دروازه بانک به روی شان باز نشد گفتندکه حاضر نشدن مسوولان بانک مرکزی در برابر دوربین رسانه ها پرسش بر انگیز است.

– رسانه ها گفتند: پس از حمله بر موتر کارمندان بانک مرکزی چگونگی این رویداد که مسوولیت آن را هیچ گروهی نپذیرفته روشن نشد.

– شکیب مولوی زاده خبرنگار گفت:

از آقای احمدی رییس بانک گرفته تا سطح پایین تر هیچ کدام شان نه حاضر به پاسخ گویی حضوری هستند و حتا به تیلفون های ما (دررابطه به قضیه یما سیاووش) جواب نمیدهند.

– علی جواد اصغری خبرنگار میگوید:

زمانیکه به رسانه ها حق دسترسی به اطلاعات کوتاه میشود واقعا یک سوال پیدا میشود که حتما ریگی در کفش شان باشد.

***

– بانک مرکزی 13 روز بعد از واقعه با نشر یک اعلامیه یی به تسلیت گویی خانواده قربانیان انفجار پرداخت.

***

– سوم قوس امرا لله صالح معاون نخست رییس جمهور گفت:

درباره انفجار در موتر بانک مرکزی و جان باختن سه کارمند این بانک به شمول یما سیاووش گرداننده پیشین تلویزیون طلوع نیوز کدام پیشرفتی وجود نداشته است.

– آقای صالح دو روز پس از انفجار در بیست ویکمین نشست شش و نیم گفت:

یما سیاووش و همکارانش با نزدیک به دو کیلوگرام مواد انفجاری (ار دی اکس) که در نزدیک ذخیره گاه نفت موتر شان جاسازی شده بود آماج قرار گرفتند.

***

– اندریس سوان برنت سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان گفت:

نمی خواهم که گمانه زنی کنم باید هر رویداد را جداگانه ببینیم. حتا اگر به گونه جدی بررسی کنید، بسیاری از اوقات، در باره عاملان این رویداد ها، شکهایی وجود دارند . اما در همه جا، خرابکاران بسیار هستندکه در منحرف ساختن روند صلح منافع مالی، سیاسی یا ایدیولوژیک دارند.

***

پرسشهایی را که رسانه ها در باره انفجار در موتر بانک مرکزی مطرح نمودند:

1- موتر بمب گذاری شده یک روز پیش یا ساعات پیش از انفجار کجا بود و چگونه بمب گذاری شد؟

2- تصویر های کامره امنیتی ناظر بر توقف گاه موتر های بانک مرکزی کجا هستند؟

3- اطلاعات دستگاه ردیاب موتر چه را نشان میدهد؟

4- چرا این اطلاعات در اختیار رسانه ها قرار نمیگیرند؟

5- نهاد های حامی رسانه ها از معلوم نشدن جزییات پرونده قتل یما سیاووش و دو همکارش انتقاد نموده گفتندکه حکومت باید در مورد کشته شدن کارمندان بانک مرکزی جزییات بدهد. مسولان این نهاد ها گفتند، به رغم اینکه نزدیک به بیست روز از ترور کارمندان این بانک گذشته اما جزییات در مورد پیشرفت کار این پرونده در دست نیست.

***

مجیب خلوتگر رییس نی به روزنامه هشت صبح  گفت:

رییس بانک مرکزی خود را پاسخگو نمیداند و همکارانش در این بانک نیز با تابعیت از رییس شان اسناد و شواهد را در اختیار خانواده سیاووش قرار نمیدهند.از سوی دیگر وی احتمال داد که ممکن است سناریوی دیگر در این بین شامل باشد زیرا به گفته او، ستون پنجم در دولت در واقع در همین مورد آشکار میشود. «به باور آقای خلوتگر،» ممکن است که شماری در تبانی با تروریستان دست به کار هایی بزنند که «هراس افگنان » باشند و. «او گفت «که دولت خواسته یا نا خواسته خلاف قانون عمل میکند…در صورتیکه حکومت در جریان مساله باشد  واسناد وشواهد را پنهان و همکاری نکند خودش یک عمل تروریستی است.

***

– مسوول دادخواهی کمیته مصوونیت خبرنگاران به روزنامه هشت صبح گفت:

براساس قانون رسانه های همگانی همه شهروندان کشور حق دارند که از دولت اطلاعات مطالبه کنند و هیچ اداره حق ندارد که از دادن اطلاعات خودداری کند.

***

– ذکی دریایی مدیر مسوول روزنامه اطلاعات روز و  اشتراک کننده در نشست شش و نیم پس از تماشای فلم کوتاهی که از مجموع چند هفته رفت و برگشت یما سیاووش فقط چند دقیقه آن نمایش داده شد آن هم پس از هژده روز پس از حادثه میگوید:

این فلم تنها سوالی را که پاسخ داد این بود که بانک مرکزی از دادن فوتج به رسانه ها خودداری میکرد و رسانه ها حداقل دیدند که چنین فیلمی وجود دارد.

***

–  اعضای خانواده یما سیاووش با بخش حقوق بشر یوناما یا دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل ملاقات نموده خواستار بررسی قضیه انفجار که منجر به شهادت یما سیاووش شد از سوی یک هیات بیطرف جهانی شدند.

***

– توفیق وحدت عضو مجلس نمایندگان به رسانه ها گفت:

وزارت داخله هم گفته که ما از آدرس د افغانستان بانک کدام معلوماتی که ما خواستیم به ما داده نشد.

***

18 قوس 1399-  سند هایی که طلوع نیوز به آن دست یافته نشان میدهد که :

ریاست عمومی امنیت ملی به روز هفدهم ماه عقرب و ریاست امنیت ملی کابل به هژدهم همان ماه خواستار همکاری بانک مرکزی از بهر بررسی چگونگی این رویداد (انفجار در موتر بانک) شده اند. اما یک نامه ریاست 041 ریاست عمومی امنیت ملی که ده روز بعد تر از آن به بانک مرکزی فرستاده شده میرساند که امنیت ملی تا هماندم منتظر دسترسی به کامره های امنیتی بانک مرکزی و اطلاعات دستگاه ردیاب موتر آماج قرار گرفته مانده بود. در این سند هم دیده میشود که بانک مرکزی از میان 9 پرسشی که هیات تعیین شده وزارت امورداخله برای بررسی این رویداد داشته تنها به 4 پرسش پاسخ های خود را داشته است.

***

19 قوس – سیما سمر وزیر دولت در امور حقوق بشر و روابط بین المللی گفت:

اول دسترسی به اطلاعات حق مردم است، ثانیاً یک موضوع است که مردم باید بفهمند که علت آن انفجار یا ماین و هرچیزیکه بوده، چی بوده و چرا اینطور شده؟ درحالیکه موتر مثلاً در بانک هم ایستاده بوده.

***

24 قوس- تناقص در گفتار مسوولان:

به روز یکشنبه رییس اداره ارتباطات عامه رییس جمهور گفت که در این زمینه(قضیه شهادت یما سیاووش) پیشرفت های زیادی شده اما دوروز پیش امرا لله صالح معاون نخست رییس جمهور در صفحه فیسبوکش تنها از بدست آمدن (سرنخ های خام و ابتدایی) در این زمینه نوشته بود.

***

پس از پایان ضرب الاجل:

– امرا لله صالح معاون رییس جمهور تقاضای مکرر رسانه ها را در مدت ضرب الاجل مبنی بر روشن شدن جزییات قضیه شهادت یما سیاووش هیاهوی رسانه ای خواند.

***

پایان ضرب الاجل و شناسایی نشدن قاتل توسط دولت:

– در حالیکه دولت و بانک افغانستان به ضرب الاجل ده ماده یی 26 عقرب تا 26 قوس شکایتنامه خانواده یما سیاووش شهید کوچکترین وقع نگذاشته و اصلاً شاید با نیشخند آنرا به استهزاء گرفته باشند، یکبار دیگر خانواده موصوف خاطر نشان کرد که اجازه نمیدهد این خون پايمال گردد و سوالات ذیل را مطرح نمود:

1- چرا کامره های بانک، چارراهی ها، بالون فضايي  و جی پی اس موتر بانک مخفی نگهداشته میشود؟

2- چرا به هیئت پارلمان در زمینه معلومات داده نمیشود؟

3- چرا به رسانه ها زمینه دسترسی به اطلاعات مساعد نمیشود؟

4- چرا بانک مرکزی در همکاری ارگان های امنیتی، قاتل، عامل قتل و حامی عامل قتل یما سیاووش را معرفی نمیکند؟

5- آیا مخفی نگهداشتن کامره ها برای وقت کشي برای دستکاری در آنها نیست؟

– خانواده یما سیاووش شهید پس از بی تفاوت ماندن دولت در رابطه به شهادت فرزند شان به دولت هشدار داد که:

با لا ینحل ماندن این سوالات و عدم تمایل دولت و بانک در روشن شدن اسرار قتل یما سیاووش ما این حق را به خود محفوظ میداریم که:

1- در مورد امکان دستکاری در کامره های بانک و (جی پی اس) موتر پس از وقت کشی متمادی مشکوک باشیم و صحت آنها را پس از تائید کارشناسان کریمنال تخنیک بیطرف بین المللی بپذیریم.

2- در زمینه سهل انگاری، مشکل تراشی و ارائه معلومات گمراه کننده بخاطر پایمال شدن خون يما سیاووش اين حق را به خود محفوظ ميداريم که از عدم استقلالیت ارگان های ذیربط در بررسی قضیه قتل یما سیاووش از دولت افغانستان و بانک مرکزي افغانستان به شورای امنیت سازمان ملل و دادگاه لاهه شکايت نماییم.

***

– با عدم توجه مکرر دولت در رابطه به عدم اقدام دولت به شناسایی قاتل وبررسی موارد دهگانه مندرج در شکایتنامه پس از پایان ضرب الاجل محمدداود سیاووش پدر یما سیاووش شهید استغاثه یی را بتاريخ 3 جدی 1399 مطابق 23 دسامبر 2020 مبنی بر عدم توجه دولت به قضیه شهادت یما سیاووش به شورای امنیت نوشت.

***

– وزیر امور داخله بتاریخ 25قوس به منزل یما سیاووش آمده از بازداشت یک تن از طریق امنیت ملی به اتهام قضیه یما سیاووش شهید خبر داد که بنا به دلیل عدم تعقيب ردپای قاتل از طریق کامره ها (جی پی اس)موتر، بالون فضایی وکامره های چاراهی ها مورد قبول پدر یما سیاووش قرار نگرفت.

***

– بتاریخ 7 جدی رییس امنیت ملی به منزل یما سیاووش آمده از بازداشت یک تن به اتهام قضیه یما سیاووش شهید سخن گفت که بازهم  بنا به دلیل عدم تعقيب ردپای قاتل از طریق کامره ها (جی پی اس) موتر، بالون فضایی وکامره های چاراهی ها مورد قبول پدر یما سیاووش قرار نگرفت.

***

خبر تکاندهنده:

– شام 7 جدی  و ساعتی پس از ملاقات رییس امنیت ملی با پدر یما سیاووش، سرور دانش و جلسه یی که به اشتراک رسانه ها دایر شده بود از قول وزیر داخله اعلام نمود که سه تن به اتهام قضیه شهادت یما سیاووش باز داشت شده است که این اعلان شک را به صد فیصد یقین مبدل نمود که خود دولت در قضیه شهادت یما سیاووش دخیل میباشد.

***

خانواده یما سیاووش شهید در ارتباط به دستگیری سه نفر توسط ارگانهای امنیتی به اتهام دست داشتن در این قضیه عکس العمل ذیل را ابراز داشت:

واکنش خانواده شهید سیاووش در پیوند به خبر بازداشت های اخیر در ارتباط به شهادت یما سیاووش پس از انفجار در موتر دولتی «بانک مرکزی افغانستان» به تاریخ 17 عقرب 1399 مطابق 7 نوامبر 2020 در شهر کابل و شهادت یما سیاووش مشاور این بانک و مجری معروف تلویزیونی در افغانستان، خانواده شهید یما سیاووش، رسانه های همگانی کشور، کمیسیون حقیقت یاب مجلس نمایندگان، جامعه مدنی و مردم افغانستان در پنجاه واندی روز گذشته در شکایتنامه ی مکتوب، 4 خواسته ابتدایی را مطابق اصول حقوق بشر، به منظور دست یافتن به حقیقت موضوع ترور یما سیاووش، به حکومت افغانستان مطرح کردند:

1- بررسی کرمنال تخنیکی و دسترسی خانواده با دستیابی به محتوای ضبط شده توسط دوربین های مدار بسته ی بانک مرکزی که پارکینگ وسایط نقلیه رفت و آمد دروازه های ورودی و خروجی بانک مرکزی را تحت پوشش داشته است؛

2- بررسی کرمنال تخنیکی و دسترسی خانواده با دستیابی به معلومات «جی پی اس» یا دستگاه ردیاب واسطه نقلیه حامل شهید یما سیاووش که صبح روز هفتم نوامبر آماج انفجار قرار گرفته است؛

3- بررسی کرمنال تخنیکی و دسترسی خانواده با دستیابی به تصاویر ضبط شده ی بالون امنیتی که بر فراز ارگ ریاست جمهوری و نیز بانک مرکزی موقعیت دارد به جهت بررسی دروازه های ورودی و خروجی و پارکینگ وسایط بانک مرکزی؛

4- بررسی رسمی کرمنال تخنیکی و دسترسی خانواده با دستیابی به تصاویر ضبط شده ی دوربین های مداربسته چهارراهی ها در مسیر بانک مرکزی تا مکروریان 4؛

قابل یادآوری میباشد که خواست همگانی این بوده که تمام معلومات ذکر شده بطور همزمان همدیگر را تائید کنند، زیرا امکان دستبرد، جعلکاری و ویرایش یک قسمت از معلومات ضبط شده دوربین ها و دستگاه جی پی اس (به عنوان مثال دستکاری و بازسازی معلومات ضبط شده دوربین های بانک مرکزی در تاریخ های مشخص) توسط نهادهای مسوول بعید از تصور نبوده.واکنش حکومت افغانستان نسبت به ترور یما سیاووش در نزدیک به دو ماه، تنها بستن مجراهای عدالت، پوشیده نگهداشتن مدارک مشهود در کامره ها، عدم همکاری با رسانه ها و فرار هدفمندانه از پاسخگویی به پرسش های ابتدایی و اساسی بوده است که به تکرار خانواده شهید یما سیاووش، رسانه ها، کمیسیون حقیقت یاب مجلس نمایندگان جامعه مدنی و مردم افغانستان از راه های مختلف، طرح شده است. با گذشت نزدیک به دو ماه از ترور شهید یما سیاووش و عدم پاسخگویی حکومت به این خواسته های ابتدایی، قانونی و حقوق بشری؛ اکنون با پخش و نشر خبر بازداشت های مرتبط در قضیه شهادت سیاووش شک ما بر آن است که حکومت با وقت کُشی ماهرانه و عدم شریک سازی به موقع معلومات ضبط شده توسط دوربین های متذکره، در تلاش مهندسی و دستکاری در مدارک درخواست شده و در صدد کتمان حقیقت و اجتناب از بیان آن است.با توجه به این، به دلیل عدم اعتماد به صداقت در کارکرد نهادهای دولتی مربوطه در رابطه با شهادت یما سیاووش برای ما یعنی خانواده شهید یما سیاووش هر نوع انکشاف در قضیه به شمول بازداشت ها و سایر اطلاعات استخباراتی زمانی معتبر، قابل قبول و پذیرفتنی خواهد بود که در تصاویر ضبط شده در دوربین های بانک مرکزی، معلومات دستگاه جی پی اس موتر حامل شهید یما سیاووش، تصاویر بالون و تصایر دوربین های چهارراهی های مشخص در مسیر بانک مرکزی تا مکروریان چهارم از تاریخ تقرر یما سیاووش به بانک مرکزی الی 17 عقرب که روز انفجار در موتر شهید یما سیاووش می باشد به اثبات رسانده شود. اطلاعاتی (تصاویر، جی پی اس، بالون، چهارراهی ها) که نهاد های امنیتی تا حالا به دلیل انکشاف قضیه مانع همگانی شدن و پخش و نشر آن شده و بانک مرکزی و حکومت افغانستان هنوز از شریک ساختن آن با خانواده شهید سیاووش خودداری کرده است.و در صورتیکه حتا حکومت افغانستان اگر حاضر به ارائه جزییات اطلاعات درخواست شده هم با گذشت نزدیک به دو ماه به خانواده شهید سیاووش و رسانه ها گردد ما برای خود این حق را محفوظ می داریم که بار دیگر بر خواسته قبلی خود تأکید کنیم که اعتبار هرگونه اطلاعات داده شده از جانب حکومت افغانستان پس از تائید تیم تخنیکی بیطرف بین المللی برای ما قابل قبول خواهد بود.

دلایل که بار مسوولیت شهادت یما سیاووش را به دوش بانک می اندازد و در استغاثه به شورای امنیت نوشته شده:

1- یما سیاووش خودش تقاضای تقرر در بانک را نکرده بلکه با اصرار و خواست مکرر رییس افغانستان بانک به آن اداره مقرر گردیده که خون سردی، بی تفاوتی، خموشی و عدم همکاری موصوف در یافتن و شناسایی قاتل این احتمال را به وجود می آورد که شاید جذب یما سیاووش به بانک مطابق نقشه دامی برای شهید ساختن وی بوده باشد.

2- تمام ماجرای انفجار و شهادت یما سیاووش در محدوده رصد (جی پی اس) موتر بانک، کامره های بانک، بالون فضایی و کامره های چهارراهی ها صورت گرفته و ضبط است که با این حال بانک اجازه دسترسی به این اسناد و مدارک را نداده و هویت قاتل هنوز ناپیداست.

3- انتشار بیانیه مبهم بانک آن هم پس از 13 روز از وقوع حادثه و در شکل کلی گویی بیش از پیش شک و ظن را بر رییس بانک افزایش میبخشد.

4- فاتحه خوانی قبل از بررسی به شهید یما سیاووش به عنوان دایه مهربان تر از مادر! توسط بانک از يکطرف و از طرف ديگر همزمان بستن دروازه بانک به روی خبرنگاران و پارلمان به خاطر بررسي یکبار دیگر رییس بانک را در این قضیه مظنون نشان میدهد.

دلایلی که پای رییس جمهور غنی را دراین قضیه دخیل میسازد و در استغاثه به شورای امنیت نوشته شده:

1- رییس جمهور غنی میتوانست در نخستین روز حادثه با تشکیل جلسه به اشتراک رییس بانک، وزیر داخله و رییس امنیت ملی به ایشان هدایت دهد که طی دو هفته اول ضرب الاجل تمام کامره ها، بالون فضایی، (جی پی اس) موترو کامره های چهارراهی ها را از تاریخ تقرر یما سیاووش به بانک تا روز حادثه بررسی نموده قاتل را از آن طریق شناسایی نمایند که این کار را نکرد.

2- رییس جمهور غنی میتوانست به رییس بانک هدایت دهد که به سوالات خبرنگاران و هیات حقیقت یاب پارلمان پاسخ دهد که این کار نکرد.

3- رییس جمهور غنی میتوانست هدایت دهد که درباره مواد انفجاری ( ار دی اکس) جا سازی شده در موتر بانک که امرا لله صالح معاون نخست نوعیت و وزن آن را پس از انفجار موتر بانک مشخص نمود بررسی صورت گیرد که چگونه این مواد انفجاری که به گفته معاون نخست تنها در دسترس دولت ها قرار دارد در موتر بانک جاسازی شده، که این کار را نکرد.

4- رییس جمهور میتوانست از مسوولان بپرسد که چرا از مجموع مدت رفت و آمد یما سیاووش با موتر بانک به آن اداره فقط تصاویر گزینشی چند دقیقه یی را آن هم پس از 18 روز به خبرنگاران نشان دادند و قناعت شان را فراهم نکرد. که رییس جمهور این کار را نکرد.

5- رییس جمهور میتوانست جلو اظهارات متناقص و توجیه گرانه سخنگوی وزارت داخله را که در تناقص با اظهارات معاون نخست صورت گرفته بخاطر معلومات متناقص گمراه کننده شان آنان را مورد استفسار قرار میداد که این کار را نکرد.

خانواده یما سیاووش در چنین وضعیت پیچیده نمیدانند به کی عرض نمایند و از کی عدالت بخواهند؟ زیرا از یکطرف دولت افغانستان را سازمان ملل به رسمیت می شناسد که در چنین موارد باید از چینل های خود دولت قضیه تعقیب شود و از طرف دیگر خود حاکم نظام که رهبری هر سه قوه را به عهده دارد طرف قضیه قرار میگیرد؛ بنابران ما از کي به کي شکايت کنيم؟

ما با توجه به بی اعتنایی دولت و بانک به عرایض مندرج در شکایت نامه و ضرب الاجل شک داریم که:

1- عدم همکاری رییس بانک با رسانه ها و پارلمان به منظور دستکاری در کامره ها و (جی پی اس) موتر صورت گرفت. و کتمان نمودن کامره ها و فرستادن موتر سوخته بانک به عوض ارگان های امنيتي غرض بررسي به گمرک به خاطر کتمان شواهد قضيه صورت گرفته است.

2- اصرار و پافشاری رییس بانک در جذب یما سیاووش به آن اداره دامی برای کشتن و شهید ساختن وی بود.

3- حمایت رییس جمهور غنی از اجمل احمدی رییس بانک در پاسخ ندادن به پرسش های هیات حقیقت یاب پارلمان و خبرنگاران موصوف را در موقعیت حامی اجمل احمدی رییس بانک که عامل قتل میباشد قرار میدهد.

***

بنابر دلایل فوق میتوان به این نتیجه رسید که :

رییس جمهور غنی و اجمل احمدی رییس افغانستان بانک به دلایلی که هنوز نزد ما روشن نیست نميخواهند یا نمیتوانند قاتل یما سیاووش را شناسایی نموده به پنجه قانون بسپارند، بنابران ما با توجه به موارد فوق و به دلایل ذیل به شورای امنیت سازمان ملل مراجعه نموديم:

1- به دلیل اینکه رییس جمهور غنی از اجمل احمدی حمایت مینماید و در همین حال رییس جمهور غنی پس از بحران انتخابات ریاست جمهوری رییس دادگاه عالی، رییس دادستانی کل ، وزیر داخله و رییس امنیت ملی را خودش مقرر نموده و در افغانستان کدام نهاد عدلی و قضایی مستقل وجود ندارد.

2- به دلیل اینکه در حالیکه قاتل فرزندم یما سیاووش در مدت گذشته بنابر عدم توجه رییس جمهور غنی و اجمل احمدی شناسایی نشد اگر قضیه را طوری مطرح نمایم که کتمان کننده های قاتل یما سیاووش شهید خودشان قاتل میباشند، آیا در این دولتی که فرزندم به شهادت رسیده جان خود و خانواده ام به خطر نخواهد افتاد؟ و آیا من به عنوان یک فرد توان مقابله با یک دولت را برای اثبات حق العبد با این وصف در داخل خود آن دولت دارم؟ که هرگز ندارم.

3- در حالیکه نه پول دارم و نه تفنگ و یگانه وسیله دفاع از خون فرزند شهیدم قلمم میباشد چگونه خواهم توانست بر علیه اجمل احمدی که متولد بزرگترین قدرت دنیاست و رییس جمهور غنی که به حمایت امریکا بر اریکه قدرت تکیه زده صدایم را بلند کنم؟

از شورای امنیت سازمان ملل به عنوان معتبر ترین نهاد جهانی و آخرین مرجع شکایت در دنیا میخواهم که:

1- به خانواده ام شرایط مصئون و بی خطر مساعد گردد تا با صدای بلند و با جرأت در دادگاه های معتبر بین المللی بر علیه قاتل، عامل قتل و حامی عامل قتل فرزندم اقامه دعوا نمایم.

2- این امکان برایم میسر گردد که وکیل دفاع، مشاوران و کارشناسان در موارد لازم دعوا با من همکاری نمایند.

ما این شکایات را به تاریخ چهارشنبه 3 جدی 1399 مطابق 23 دسمبر 2020 به آدرس شورای امنیت سازمان ملل فرستاده ایم، اما از آن تاریخ تا کنون هیچ پاسخی را در زمینه دریافت نکردیم و اینکه به کی عرض کنیم؟ به کجا برویم؟ در حالیکه جز درگاه خدا هیچ دروازه یی را به روی وارثان این شهید مظلوم باز نمی بینیم، حیران به درگاه خدا مانده ایم.

بايد علاوه نمود که ما قاتل شهید یما سیاووش را به شیوه های «زندانی حساب 20»، «شلیک بر دیکتاتور در کوه های قفقاز» و «طفره رفتن از ابراز حقیقت حادثه به شیوه قتل جمال خاشقچی» قبول نداریم وگرفتاری های خارج کامره ها ،اعترافات واقرار به معرفی همکاری افراد خارج کامره ها نزد ما به صفت مدعی اعتبار ندارد و ما تنها پل پای قاتل را فقط پس از مشاهد تصویرش در کامره قبول داریم و بس.

جالب آنست که بر خلاف تقاضای مکرر خانواده يما سياووش مبني بر مظنون بودن رييس بانک در مخفي نگهداشتن هويت قاتل و اجازه ندادن رييس بانک به بررسي کامره ها به هيئت حقيقت ياب پارلمان و عدم پاسخ دادن رييس بانک به سوالات خبرنگاران در رابطه به قتل يما سياووش، اين رييس که از پارلمان رأی اعتماد گرفته نتوانسته و رد شده و مظنون به مخفي کاری در اسرار قتل يما سياووش ميباشد نه تنها کرسي رياست بانک را ترک نکرده بلکه با رييس بانک ازبکستان از جايگاه رسمي بانک مرکزی افغانستان ويديو کنفرانس برقرار ميکند و به قول تلويزيون «يک» حتا به خاطر چاپ پول به پولند فرستاده ميشود تا بانکنوت های جديد چاپ کند!

اولین و آخرین تعهد ما به روح پاک یما سیاووش شهید اینست که:

يما سياووش شهيد!

به ن والقلم سوگند که نمیگذارم رنگ قلم ات خشک شود، نمیگذارم قلمدانت خالی بماند، نمیگذارم مویک و جوهر رسامی تخیلات جاودانه ات فراموش شود، نمیگذارم دفترچه اشعارت از یاد برود، نمیگذارم صدای چون رعد رسایت که قلب مستکبران و جباران و قلدران را به رعشه می آورد خموش شود، نمیگذارم خطاطی هایت از یاد زمان برود، نمیگذارم چراغ کتابخانه ات بمیرد، نمیگذارم قامت افراشته درفش روح آزاده و سلحشور ات به زمین بیافتد؛

سوگند یاد میکنم که با قلم و قدم و صدا و آوا و اشعار و نوایت قاتلت را از کران تا کران دنیا سایه وار تعقیب کرده به پای میز عدالت خواهم کشید.

به صدای جاودانی بای ذنب قتلت سوگند که خواب را بر چشمان قاتلت حرام می سازم.

ترا کشتند نامردان، ترا بردند شب دزدان

اما تو نمرده ای،

تو زنده جاویدی

زنده در فرمان الهی بای ذنب قتلت که قاتلت را از دار دنیا تا عقبا به فرمان سرپیچی ناپذیر عدالت به کیفر خواهد رساند.

زندگی بر آنان که از زندگی جدایت کردند جاودانه حرام باد.

تو نمرده ای،

تو زنده جاویدی

زنده در کارنامه هایت در دنیای ژورنالیزم، شعر، داستان، رسامی، خطاطی، پژوهش و خوانش.

زنده در یاد ها، زنده در گرفتن داد از بیداد ها، زنده در نعره خونخواهی فریاد ها،

تعهد ما همین، میثاق ما همین و سوگند ما همین.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s