اعضای جمهوری خواه مجلس نمایندگان امریکا خواهان پس گرفتن 169 میلیون دالر دزدی اشرف غنی هنگام فرارش از افغانستان شدند

روزنامه اطلاعات روز در صفحه فیسبوکش  به نقل از امریکن نیوز مینویسد که 😦 جمهوری‌خواهان در کمیته نظارت مجلس نمایندگان از دادستان کل خواسته‌اند تا گزارش‌هایی مبنی بر فرار اشرف غنی، رییس‌جمهور برکنار شده افغانستان، با مبلغ هنگفت دالرهای دزدیده شده از کمک‌های امریکایی را بررسی کند.

اعضای جمهوری‌خواه کمیته‌های نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان و کمیته فرعی امنیت ملی در نامه‌هایی به مریک گارلند، دادستان کل و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، از دولت بایدن خواستند که «هر آن‌چه در توان دارد برای پس‌گرفتن هرگونه وجوه غیرقانونی که رییس‌جمهور غنی اختلاس کرده، انجام دهد.»

نمایندگان جیمز کامر (کنتاکی) و گلن گروتمن (وی-ویسکانسین) به گزارشی از بی‌بی‌سی اشاره کردند و به نقل از سفیر افغانستان در تاجیکستان گفتند که غنی «با کیسه‌های پر از ۱۶۹ میلیون دالر امریکا از [کابل] فرار کرد».

قانونگذاران با درخواست از وزارت امور خارجه و دادگستری مبنی بر اینکه آیا غنی واقعا «با کیسه‌های پول نقد» فرار کرده است، می‌خواهند بدانند که در صورت اثبات گزارش‌ها، دولت برای جلب دستاوردهای ناموفق و محاکمه سیاستمدار تبعیدی چه خواهد کرد.

قانونگذاران خاطرنشان کردند که حل این معما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا اقدامات غنی «به احتمال زیاد» تسلط طالبان بر این کشور را افزایش داد که نتیجه آن تلاش پرهرج‌ومرج ایالات متحده و متحدانش برای تخلیه امریکایی‌های سرگردان و همکاران افغان‌ بوده است.

غنی پس از فرار، با ظاهر شدن در تلویزیون امارات فرار با میلیون‌ها دالر پول نقد را رد کرد. او این اتهامات را «کاملا بی‌اساس» خواند و تأکید کرد که مجبور شده برخی اسناد محرمانه و حتا دارایی‌های خود را پشت سر بگذارد تا بتواند طالبان را متقاعد کرده و از خون‌ریزی جلوگیری کند)

باید علاوه نمود که قبلاً افغانستان انترنشنل به نقل از  روزنامه انگلیسی دیلی میل نیزگزارش داده بود که: … برخی منابع می‌گوید رئیس‌جمهور فراری افغانستان ۱۶۹ میلیون دالر پول نقد کشور را با خود برده و #افغانستان و کابینه‌اش را بلاتکیف رها کرده است منابع امنیتی به افغانستان اینترنشنال تایید کرده‌اند که #اشرف_غنی حجم قابل ملاحظه‌ای پول با خود برده است.

مردم افغانستان مترصد اند تا ببینند که جامعه جهانی با اشرف غنی یعنی کسی که میلیون ها دالر پول مالیه دهندگان کشور های امریکا و غربی را دزدیده چه میکند؟

وآیا چه رابطه و معمایی فی مابین این گریز با پشتاره ملیون ها دالر اشرف غنی به صفت دزد چراغ به دست و رها کردن قدرت در روز روشن آنهم با تماس وهدایت تیلفونی ستانکزی به معاون فرماندهی محافظان ارگ وجود دارد؟

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s