یاد احمد ظاهر شهید ،هنرمند بین المللی موسیقی پاپ افغانستان جاودان باد

درگرامیداشت از سالروز شهیداحمد ظاهر هنرمند حنجره طلایی موسیقی پاپ/

نوشته : داودسیاووش/

احمد ظاهر نام آن صدای رسا و آهنگ خوشنواست که طنین هنگامه ساز صدایش در بُعدافقی مردم افغانستان را از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب به هم پیوند داده و در بُعد عمودی درفش افغانستان را با موسیقی پاپ برتارک افتخارات به اهتزاز آورده  با راهیان موسیقی پاپ جهان پیوند داده است.

تا آنجا که به تاثیر صدای خوشنوا و دلربای احمد ظاهر در میان مردم  ارتباط میگیرد ، شهروندان افغانستان از کران تا کران ، حتا در شرایط اختلافات شدید، درآنچه همگان و علی السویه و یکسان نظر واحد دارند آنست که  احمد ظاهر را هنرمند خود دانسته اصلاً نمیپرسند و یا نمیخواهد بپرسند که احمد ظاهر از کجا بود؟  و به کدام قوم و ملیت و زبان و کنیت اتنیکی و تباری ارتباط داشت؟

گویی این سلطان قلبهای هنردوست با  رموز اهورایی و سحار صدایش  دل های مردمان کشورش را مانند آهن ربا جذب و تسخیر کرده. و از جانبی این صدای دلربا به مثابه پل ارتباط کشورش در قلمرو هنرموسیقی  پاپ  با درفش پر افتخار افغانستان سرفراز در پنج قاره طوری مست و خروشان  در حرکت است که با کف زدن ها و مرحبا و صدقنا ها در هر کجا استقبال میشود.

چنانکه:

 -با کاپی (تنها شدم تنها) از البیمبو راهی سرزمین بتهوون ، واگنر، موزارت و باخ میشود.

 -با کاپی از هنرفرانس بر سفره هنرابرمردان فرانسه می نشیند.

  -با کاپی(او دلبرا گر تو یار من باشی ) مغرب زمین را به مشرق زمین نزدیک میسازد.

 -با اکت و ادای گروه بیتلان جاذبه و شورو شوق تالار های کنسرت هایش را جوش و خروش می بخشد.

-با کاپی های (با آن همه قول و قرار و پیمان) و (همش درد و همش رنج و همش غم) و… به قلب مردم ایران جا میگیرد.

-با تصنیف آهنگی از شعر (ترا صد بار گفتم که ،غلامت من همین کافیست) میرزا تورسون زاده قلوب هنر دوستان تاجکستان را تسخیر میکند.

  -با کاپی های فوق العاده هنرمندانه از آهنگ های  مُکیش، رفیع ، کشورکمار و… الفت صمیمانه دلهای هنرمندان وهنرپروران سرزمین شبه قاره هندوستان را به افغانستان می آورد.

و به همینسان با گزینش اشعاری از  رهی معیری  ، هوشنگ ابتهاج سایه، فریدون مشیری ،بهادر یگانه، پارسا تویسرکانی،پژمان بختیاری،طاهره قرة العین ،فرخی یزدی ، عمادخراسانی، نادرپور ، معینی کرمانشاهی ،استاد شهریار، سیمین بهبهانی، فروغ فرخزاد، ابوالقاسم لاهوتی  میرزا تورسون زاده  … و ده ها شاعر پارسی‌گو از ایران، هند ، افغانستان و تاجیکستان  که در آهنگ‌هایش خوانده ،   در واقع به این وسیله با رشته هنر موسیقی  وشعر حلقه وصل دوستانه مشترکات فرهنگی افغانستان را با جهان استحکام بخشیده است.

به صراحت و جرأت میتوان ادعا کرد که احمدظاهر با پا کژ نهادن از روال طبیعی رشد در یک خانواده ارستوکرات که مسیر آن( از نردبان مقامات صدارت ،رییس مجلس نمایندگان ،وسفارت پدر،وزارت و ولایت کاکاها  ووزارت برادر) منتج  به تکیه زدن   در یکی از کرسی های بلند دیپلوماتیک  میشد ، صرفاً به خاطر روح سرکش وهیجانات وشوری که در سر داشت به راهی رفت که همه را قربانی هنرش کرد . و با این حال هیچ سیاستمدار ودیپلومات ورهبرسیاسی افغانستان به پای محبوبیت وشهرتش نرسید و از همه طوری سبقت جست  که اکنون یک خانواده سیاستمدار به نام فرزند هنرمند شان افتخار میکنند و بنا بران احمد ظاهر هنرمند مردم از مردم و در میان مردم بود که امروز مردمش بیشتر از هرکس دیگر در کنار خانواده از دردفراقش مینالند و به نامش افتخار میکنند.

برخلاف ادعاهایی که هرکس در هر کجا خود را استاد احمد ظاهر جا میزد ومیزند ،خود احمدظاهر پاک و صاف و واضح در مصاحبه با خبر نگار ژوندون درشماره( 21و 22 شنبه 26 اسد1353)میگوید:

 (كوتاه ميگويم وفشرده از12 سالگي  آواز خوانده ام بيشتر از  هشتاد آهنگ دارم  كه تمامش  را خودم  ساخته ام  و آهنگ ( خودت ميداني گل من  ) ازنظرمن  خوبترين آهنگ من است. ضمنا ياد آوري ميكنم كه شاگرد  هيچكس نبوده ام ونيستم وهميشه  وهميشه از ذوق و استعداد  خودم  پيروي  نموده ام.)

و به همینسان  استمرار هنرمند ممتاز بودنش را که اینک از مرز چهل سال پس از مرگش میگذرد در آن مصاحبه چنین پیشبینی کرده :

( من با استعداد  ، ذوق ،  پشتكار  وتلاش  پيگيري  كه در خودم  سراغ دارم ميدانم  كه سال آينده  وسالهاي  ديگر  به سيستم  راي ، بازهم  آواز خوان  بر گزيده  مردم افغانستان خواهم بود.)

احمد ظاهر اجرای کنسرت های گروهی را به راه رفتن با عصا تشبیه نموده در آن مصاحبه گفته :

 (ازنظرمن كنسرت هاي گروهي وجمعي معني راه رفتن با عصا را دارد ومفهوم  ضعف  هنري دارد ، شما بهر كجاي دنيا كه برويد هنرمندي  كه بتواند  شنونده  وبيننده  خود را  به تنهايي  شاد نگاه دارد ومسلسل ومتواتر نيز استقبال گردد، معني اش اين است كه اين هنرمند  قدرت هنري دارد . شما بهر كجايی كه بروييد فقط  هنرمند نماياني را مي بينيد تشكيل دسته ميدهند ونمايش جمعي  كه استعداد هيچ يك بصورت فردي نميتواند بيش از چند دقيقه  طرف  توجه  تما شا چي  باشد  پس نا گزير  يك دسته  بيست نفري  ميكوشند  يكي دو ساعت  با نمايش  جمعي با خستگي  بيننده مبارزه نمايند.)

اما آنچه قبل از همه مایه حیرت است اینکه چگونه این سلطان آواز توانسته  پیشبینی کند ،چهار دهه پس از مرگش در قلب جوانانی جا خواهد داشت  که سالها پس از مرگش متولد شده اند و  فضای آن دوره کارهای هنری احمد ظاهر را از زبان دیگران و فقط از تکرارامواج صدایش احساس میکنند.

سوال برانگیزتر وحیرت انگیزتر  از آن  اینکه چرا دنیای غرب و شرق پس از شهادت احمدظاهر با همه هارت وپورت زمینه سازی در عالیترین استیژها و استودیو ها به هنرپیشه گان مورد نظرشان  به ویژه در طی بیست سال اخیر که به اصطلاح با شاخی دالر در افغانستان باد شد ، نتوانست حتا به اندازه یک آهنگ مجلسی ضبط شده در فضای باز وغیر استاندرد احمد ظاهر،   آهنگی که به دل چنگ بزند ضبط کند؟ استعداد قابل رشد یافت نشد؟ یا احمدظاهر یک استثنا بود؟

درحالیکه  در مقابل چهل و اند سال پس از شهادت احمدظاهر ، در هرگوشه افغانستان بروید درپهلوی کتاب حافظ چند کست یا (سی دی) احمد ظاهر را شاید پیدا کنید که به آن باعلاقه مندی کسانی  گوش میدهند.

و تاسف بار تر از همه ، در حالیکه قلوب همه مردم افغانستان با شهادت احمدظاهر درد کرده ،در چهل سال پس از مرگش هر ساله فقط این مردم بوده اند که از سالروزش تجلیل کرده ،خواهان بررسی یافتن سرنخ اسرار قتلش ، آنهم کسانی شده اند که تنها صدایش به قلب آنان راه یافته وصدایش را دوست داشته ،اصلاً با خودش هیچگونه معرفت حضوری نداشته اند ، امااز خانواده اش با همه شناخت های بین المللی که  در سطح جهان داشتند کسی در این چهل سال پیدا نشد خواهان بررسی اسرار شهادت آن هنرمند بزرگ بین المللی پاپ و شهید جوانمرگ شود؟

حقا که احمد ظاهر هنرمند مردم ، از مردم و در میان مردم بود ، چنانکه این تنها و تنها مردم بودند که در چهار دهه پس از شهادتش تا حال در سالروزش اشک ریخته و یادش را گرامی داشته اند .

درعزایت خون اگر گریم سزاست

ناله بلبل بلند است از جفای روزگار

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s