دادگاه بین المللی در باره جنایات جنگی افغانستان تحقیق می کند

دادگاه بین المللی در باره جنایات جنگی افغانستان تحقیق می کند/

وحید احمدی/

32 دقیقه قبل32 دقیقه قبل/

محکمه بین المللی برای رسیدی به جرایم جنگی، اجازه آغاز تحقیقات در مورد جنایات جنگی در افغانستان را به دست آورده است. قضات این دادگاه در لاهه هالند روز دوشنبه در این مورد فیصله کرده اند.

محکمه بین المللی رسیدگی به جنابات جنگی در لاهه هالند روز دوشنبه فیصله کرد که سارنوال این نهاد اجازه دارند تحقیقات در مورد جنایات جنگی در افغانستان را از سر گیرند. آنها متقاعد نشده اند که رهبری طالبان در افغانستان خود به تعقیب این جنایات علاقه‌ای داشته باشند.

بیشتر بخوانید: سارنوال محکمه بین‌المللی مجدداً خواستار از سرگیری تحقیقات جنایات جنگی در افغانستان شد

کریم خان، دادستان اصلی دادگاه جزایی بین‌المللی، ابتدا می‌خواهد در مورد طالبان اسلام‌گرا و گروه تروریستی داعش تحقیق کند. جنایات جنگی احتمالی شامل حمله به غیرنظامیان، اعدام‌های غیرقانونی، آزار و اذیت زنان و دختران و جنایات علیه کودکان است.به دلیل منابع محدود، خان در ابتدا نمی‌خواهد در مورد جنایات احتمالی ارتش سابق افغانستان و نیروهای نظامی ایالات متحده تحقیق کند.

آقای خان در ماه آگست سال‌روان همزمان با یک سالگی تسلط طالبان بر افغانستان هشدار داده بود که جنایات در افغانستان ادامه دارد و از قاضیان این دادگاه خواست تا اجازه دهند که بررسی‌هایش در این باره ادامه یابند.

پیش از این ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد که به برای بررسی اوضاع به افغانستان سفر کرده بود، در مجمع این سازمان از نقض گسترده حقوق بشر در افغانستان سخن زد و گفت که وضعیت رو به وخیم تر شدن است.

بیشتر بخوانید: کریم خان به عنوان سارنوال ارشد دیوان کیفری بین‌المللی سوگند یاد کرد

افغانستان می‌خواست در سال ۲۰۲۰ این تحقیقات را خودش به عهده بگیرد. اما سارنوال این دادگاه اعتراض کرده بودند و حالا مجوز تحقیقات را به دست آوردند.

دادگاه کیفری بین المللی یک دادگاه به اصطلاح تکمیلی است. این محکمه تنها زمانی مداخله می‌کند که قوه قضائیه کشوری نخواهد یا قادر به انجام تحقیقات در مورد جرایم جنگی نباشد.

محکمه بین المللی جزایی حدود ۲۲ سال قبل در لاهه ایجاد شد و افغانستان نیز یکی از اعضای این محکمه می‌باشد. این نهاد بین المللی مجوز تحقیق در افغانستان را دارد و می‌تواند که  به جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت در این کشوررسیدگی کند.

DW

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s