عفو بین‌الملل: تحقیقات دادگاه لاهه در افغانستان باید فوری و کامل انجام شود  

عفو بین‌الملل: تحقیقات دادگاه لاهه در افغانستان باید فوری و کامل انجام شود  

۸صبح۱۱ عقرب ۱۴۰۱

JANNINK/AFP/Getty Images

۸صبح، کابل: سازمان عفو بین‌الملل از دیوان کیفری بین‌المللی خواسته است که به‌گونه فوری تحقیقات خود در مورد اتهامات جرایم جنگی در افغانستان را آغاز کند.

یمینی میشرا، مدیر منطقه‌ای جنوب آسیای این سازمان، روز چهارشنبه، ۱۱ عقرب، در بیانیه‌ای تاکید کرده است که این تحقیقات باید همه‌جانبه و کامل انجام شود.

او گفته است: «تصمیم جدید دادگاه کیفری بین‌المللی امید را برای تامین عدالت طولانی‌مدت در افغانستان، به‌ویژه برای قربانیان جنایات توسط طالبان و شبکه حقانی وابسته به این گروه، باز می‌گرداند.»

میشرا افزوده است: «دادستان دیوان بین‌المللی کیفری باید از این فرصت استفاده کرده و تحقیقات را فوری در مورد همه طرف‌های درگیر آغاز کند.»

عفو بین‌الملل همچنان تاکید کرده است که دادگاه لاهه در رویکرد گزینشی آشکار خود که تحقیقات از بازیگران قدرت‌مند، از جمله نیروهای امنیت ملی افغانستان و اعضای ارتش امریکا و سیا در افغانستان را از اولویت خارج می‌کند، تجدید نظر کند.

عفو بین‌المللی افزوده است که دادگاه لاهه نباید محدودیت بودجه را مطرح کند؛ زیرا این دادگاه در سال گذشته مقدار قابل توجهی از کمک‌های داوطلبانه و پرسنل را دریافت کرده است که بخشی از آن‌ها باید به تحقیقات کامل در افغانستان اختصاص داده شود.

این در حالی است که دادگاه بین‌المللی کیفری به‌تازه‌گی اعلام کرده است که کریم خان، دادستان این دادگاه، می‌تواند تحقیقات خود را در مورد جنایات در افغانستان از جمله جنایاتی که طالبان و داعش متهم به انجام آن هستند، از سر بگیرد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s