اشرف غنی از تخت ریاست جمهوری تا تخت سماوار هوتل پنج ستاره دوبی هر کجا و در هر وظیفه باشد متهم به حمایت از عامل قتل یما سیاووش شهید مشاور رسانه ای افغانستان بانک میباشد که به میزعدالت دادگاه بین المللی لاهه باید پاسخ گوید

داود سیاووش/

در حالیکه هنوز داغ اتهام حامی عامل قتل یماسیاووش شهید مشاور رسانه ای افغانستان بانک  درپیشانی رییس اداره موسوم به جمهوری سه نفری اشرف غنی فراری میباشد و به  پیشگاه میز عدالت هنوز پاسخ نگفته ،

به نوشته اندپندنت فارسی : «یکی از مقام‌های ارشد دولت اشرف غنی به گروه تحقیقاتی که درباره قاچاق پول تحقیق کرده است، گفته که اشرف غنی در زمینه برخورد با قاچاق پول و طلا کارنامه آن‌چنانی ندارد

او به یک مورد قاچاق پول از افغانستان اشاره کرد مبنی‌بر اینکه یک محموله چندین میلیون دلاری قاچاق در زمان حکومت اشرف غنی در یکی از استان‌های شمالی افغانستان ضبط شد. او گفت: «اشرف غنی ضمن این که برخورد خاصی با آن نکرد، دستور داد پول دوباره به قاچاقچیان برگردانده شود»

اندپندنت فارسی در گزارشی از نیلوفرلنگر مینویسد :

«به گزارش وال‌استریت ژورنال: اشرف غنی در سوئیت یک هتل پنج‌ستاره در دبی برای خودش دفتر کار ساخته است»

«وب‌سایت خبری آمریکایی بیزنس‌اینسایدر روز سه‌شنبه ۲۹ آذر، نتیجه یک تحقیق درمورد قاچاق پول نقد و طلا به‌دست مقام‌‌های ارشد دولت اشرف غنی را منتشر کرد. براساس این گزارش، در نیمه اول سال ۲۰۲۱، قبل از سقوط افغانستان به‌دست طالبان، روزانه به ارزش ۵۰۰هزار تا یک میلیون دلار پول نقد و طلا از بندر تجارتی حیرتان در شمال افغانستان خارج شده است.

این درحالی است که در زمان حکومت اشرف غنی، به طور قانونی هیچ مسافری حق نداشت بیشتر از ده‌هزار دلار پول نقد با خود به بیرون از کشور منتقل کند. حتی صادرات بالاتر از ۲۰هزار دلار کالاهای تجاری نیز محدودیت داشت.»

اندپندنت مینویسد :

«بیزنس‌اینسایدر اعلام کرد به کمک گروهی که درمورد قاچاق پول از افغانستان تحقیق می‌کرد، به یک دفترچه حاوی بیش از ۵۰۰ صفحه یادداشت گمرکی از بندر تجاری ازبکستان دست یافته است. این دفترچه نشان می‌دهد که پول و طلاهای قاچاق‌شده از افغانستان هرچند حین خروج در گمرک افغانستان به ثبت نمی‌رسیدند، اما ماموران گمرک ازبکستان حین ورود آن‌ها به آن کشور، در اوراق دست‌نویس ثبتشان می‌‌کردند»

به نوشته اندپندنت از گزارش:

«فساد و اختلاس در دولت‌های پیشین افغانستان در بیست سال گذشته، یک نکته برجسته در بحث‌های مقام‌های غربی بوده است. بر اساس گزارش‌هایی که از میان نشست‌های سفارت آمریکا در کابل به‌دست آمده است، مقام‌های آمریکایی در سال‌های آخر دولت غنی، نگران فساد گسترده در داخل دستگاه دولت بودند. یکی از مقام‌های ارشد دولت اشرف غنی به گروه تحقیقاتی که درباره قاچاق پول تحقیق کرده است، گفت که اشرف غنی در زمینه برخورد با قاچاق پول و طلا کارنامه آن‌چنانی ندارد

او به یک مورد قاچاق پول از افغانستان اشاره کرد مبنی‌بر اینکه یک محموله چندین میلیون دلاری قاچاق در زمان حکومت اشرف غنی در یکی از استان‌های شمالی افغانستان ضبط شد. او گفت: «اشرف غنی ضمن این که برخورد خاصی با آن نکرد، دستور داد پول دوباره به قاچاقچیان برگردانده شود»

«علاوه‌بر این، گزارش بیزنس‌اینسایدر نشان می‌دهد که از ماه مه سال ۲۰۱۹ تا مه ۲۰۲۰، معادل ۸۲۴ میلیون دلار پول نقد از بندر تجاری حیرتان به کشور ازبکستان ارسال شده است. مشخص نیست که رهبری این گروه قاچاق را چه کسانی به عهده داشته‌اند»

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s