استاد عزیزالله هدف هنرمند نامدار تیاتر و سینمای افغانستان به عمر 90 سالگی با جهان وداع گفت

استاد عزیزالله هدف هنرمند نامدار تیاتر و سینمای افغانستان به عمر 90 سالگی با جهان وداع گفت

استاد عزیزالله هدف در 60 سال حیات هنری ش با ایفای نقش های ماندگاری در عرصه نمایشنامه، پارچهٔ های تمثیلی و فلم‌های سینمایی جای پای روشنی برای نسلهای بعدی راهیان هنر در افغانستان رقم زده که از آن جمله میتوان درخشش شان را در فلم‌ های «روزهای دشوار» به کارگردانی دوکتور رفیق یحیایی و ولی لطیفی، «آیینۀ شکسته» به کارگردانی نصیر القاص، «شیرآغا و شیرین گل» به کارگردانی انجنیر لطیف احمدی، «د کوندی زوی» و…  را  نام برد.

عزیز الله هدف یک سلسله نمایشنامه ‌ها را با  محصلین دانشگاه کابل  روی ستیژ به نمایش آورد که نمایشنامه ‌های «متخصص فراری»، «اطفائیه» نوشته عزیز نسین، «وقت بلی گفتن نیست» نوشته جلال نورانی که این نمایشنامه نه تنها در دانشگاه کابل بلکه خارج دانشگاه روی ستیج زینب ننداری و نیز در ولایات کندهار و هلمند به نمایش گذاشته شد را میتوان از آن شمار نام برد.

استاد عزیزالله هدف به حمایت  ظاهر هویدا در پروگرام (نمایش رادیویی)  رادیوافغانستان  نمایشات جالب هنری را در همکاری با رحمت الله  قدیری ، سردار محمد ایمن ، اکبر روشن و دیگران اجرا کرد که علاقه مندان زیاد داشت.

درشمار نمایشنامه‌ های معروفی که استاد عزیزالله هدف در آن‌ ها درخشید، می ‌توان از نمایشنامه‌ های «او پدرم نیست» و «شام زندگی» آثار استاد رشید لطیفی، «تایم ایز منی یا وقت پول است» اثر برنارد شاو و «گنهکار بی‌ گناه» اثر الکساندر اوچکی که همراه با هنرمندان تاجیکستان روی ستیژ کابل ننداری به نمایش درآمد نام بُرد.

استاد هدف  در60 سال فعالیت های پرافتخار هنری ش  نایل به دریافت مدال صداقت، مدال افتخار، مدال شه خدمت، مدال درجه اول ، لقب کارمند شایسته فرهنگ و نیز دریافت تقدیرنامه‌ ها از رادیوتلویزیون، اتحادیه هنرمندان و  ارگان‌ های هنری گردیده ،  و به دریافت لقب افتخاری استاد از جانب اتحادیه هنرمندان افغانستان مفتخر گردید.

استادعزیزالله هدف  در سال ۱۳۱۰ خورشیدی دیده به جهان گشود.

استاد هدف تا آخر عمر ازدواج نکرده و با دوستانش در فضای صمیمانه زیست میکرد. استاد عزیز الله هدف، هنرپیشۀ معروف سینما و تیاتر افغانستان  ۱۹ فبروری 2023 (۳۰ دلو1401) با جهان وداع گفت.

روح شان شاد و بهشت برین جای شان

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s