گریه بر فابریکه های ویران افغانستان – 14

شماره(253) چهارشنبه 27 عقرب 1394 / 18 نوامبر 2015

17032011255

5 -صنعت چوب و كارتن سازي:
جنگلات طبيعي از ثروت هاي مهم ملي براي افغانستان محسوب گرديده مقام برجسته را در زمينه انكشاف اقتصادي مملكت دارا ميباشد لذا استفاده از آن به صورت فني بمنظور تحصيل عوايد از آن به پيمانه اعظمي و طور اقتصادي در راه ارتقاي سويه زندگي مردم از طريق بدست آوردن اسعار، توسعه صنعت چوب و تهيه كار براي مردم اهميت بارز دارد . ساحه عمومي تحت جنگلات در افغانستان 1.9 ميليون هكتار تخمين شده است. در اين مورد ناگفته نبايد گذاشت كه ساحه جنگلات در افغانستان بسرعت از بين ميرود و قرار يك تخمين اقلا سالانه يك ميليون تن چوب جنگلات بحيث ماده سوخت مورد استفاده قرار ميگيرد.
چهار موسسه نجاري:
تعداد فابريكه هاي اين بخش با تاسيس فابريكه نجاري كنر در سكتور دولتي از سه فابريكه در سال 1345 به چهار فابريكه در سال 1348 ارتقا يافت كه از آن جمله سه فابريكه آن كاملا به توليد موبل دروازه و كلكين اختصاصي داشته و بنابر كوچك بودن و رقابت با توليدات محلي و صنايع دستي در قسمت فروش توليدات شان بمشكلات زيادي مواجه بودند. فابريكه چهارم مربوط وزارت تعليم و تربيه بوده و ميز و چوكي مورد ضرورت مكاتب را تهيه مينمود كه اندازه توليدات آن نيز بفرمايش دولت متعلق بوده تغييرات وسيعي در آن بمشاهده ميرسيد تا آنكه بالاخره به سقوط مواجه شد.
شش موسسه نجاري:
در سال 1350 در ساحه نجاري شش موسسه فعاليت داشتند كه ارزش مجموعي توليدات سالانه آنها بر 75 ميليون افغاني بالغ ميگرديد. ضمنا سرمايه موسسات مذكور 80 ميليون افغاني بوده و 1050 نفر كارگر در آنها مصروفيت داشت. حالانكه در سال 1356 تعداد اين موسسات بشمول يك فابريكه كارتن سازي به چهار موسسه تقليل يافته و در عوض با داشتن 701 نفر كارگر ارزش توليدات آنها به 112.6 ميليون افغاني افزايش يافت. بايد گفت دو عامل عمده بازار فروش و منبع خام در انكشاف و تمركز اين صنعت در افغانستان نقش ارزنده دارند و از همين جهت است كه دو موسسه مهم صنعتي اين بخش يكي در كابل بنابر موجوديت بازار فروش و ديگري در كنر با در نظر گرفتن مواد خام تاسيس شده اند. فابريكه نجاري كنر با در نظر گرفتن موجوديت جنگلات در سال 1345 در 4.5 كيلو متري غرب شهر اسعدآباد مركز ولايت كنر تاسيس و در سنبله سال 1346 به فعاليت آغاز نموده است. سرمايه ابتدايي اين موسسه صنعتي كه در ساحه 18 جريب زمين اعمار گرديده است به چهار ميليون افغاني ميرسيد اين فابريكه ميز و چوكي مورد ضرورت تعليم وتربيه و ساير مواد صنعت شده از چوب را توليد نموده و مصرف سالانه چوب آن به ده هزار متر مربع ميرسد تعداد كارگران فابريكه كه در ابتدا به 85 نفر ميرسيد در سال 1353 به 95 نفر افزايش يافته و بار ديگر در سال 1356 به 36 نفر (بدون مامورين اداري) كاهش يافته كه در مقابل آن در حدود شش هزار جوره ميزو چوكي را در همانسال توليد نموده بود عدم موجوديت طرق مواصلاتي مناسب، اتكاي زياد به فرمايشات دولتي و رقابت با موسسات صنايع دستي از عوامل منفي انكشاف اين فابريكه بشمار ميروند. البته بايد گفت كه انرژي مورد ضرورت فابريكه با استفاده از يك پايه ماشين برق ديزلي بظرفيت 150 كيلوات تامين ميشود از نظر اداري اين فابريكه اولا مربوط وزارت معادن و صنايع در سال 1351 مربوط وزارت داخله و بعد از شش ماه مربوط وزارت زراعت گرديده و (تا تحریر این گزارش) بازهم از طريق وزارت معادن و صنايع اداره ميشود.
فابريكه نجاری جنگلك:
مهمترين فابريكه اين بخش در افغان موبل او تركاني سهامي شركت ميباشد كه بنام فابريكه نجاري جنگلك در سال 1334 بصورت امتحاني و در سال 1335 بصورت اساسي با استخدام 300 نفر كارگر به فعاليت آغاز نمود . اين فابريكه در سال 1340 براي ده سال به كمپني ساختماني هوختيف آلمان به اجاره داده شد و در اين مدت تعداد كارگران آن به 160 نفر تنزيل نمود. ازتاريخ 22 جوزاي سال 1350 ببعد بحيث يك تصدي دولت با داشتن ده شعبه جداگانه و سرمايه گذاري 109.8ميليون افغاني به فعاليت پرداخت و براي اولين بار فرنيچر افغاني را بصورت تدريجي بحيث يك قلم جديد صادراتي بخارج عرضه نمود كه اندازه فروشات آن در داخل و خارج كشور براي نه ماه سال 1350 به 12 ميليون افغاني ميرسيد تعداد مجموعي كارگران فابريكه در سال 1356 به 327 نفر ميرسيد كه 46.64 فيصد تعداد مجموعي كارگران مربوط به بخش نجاري و كارتن سازي را احتوا ميكرد برعلاوه فابريكه هاي فوق بايد در اين مورد از موسسات صنعتي افغان ايورست و كارتن سازي رحمت كه بسرمايه 40.8 ميليون افغاني تاسيس گرديده و در حدود 94 نفر كارگر را استخدام كرده بودند نيز تذكار بعمل آورد. كه جمعا در سال 1357 در حدود 7.6 ميليون دانه كارتن را توليد كرده بودند.
بقيه در آينده

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s