وارسا از کدام شهکاری حکومت وحدت ملی رضایت نشان داد؟!

نوشته: محمد داود سیاووش
در حالیکه رییس جمهور غنی میگوید از کنفرانس وارسا با دست پر برگشته است و از پاکستان انتقاد نمود که هنوز میان تروریستان تفاوت قایل میشود، در کابل مردم با توجه به وضعیت آشفته داخلی به این ادعا با شگفتی و شک و تردید می نگرند.
با توجه به عدم تدویر انتخابات، فعالیت فرمانی ولسی جرگه، عدم توزیع شناسنامه برقی، سقوط کندز، ارقام مکاتب خیالی و پولیس خیالی، حمله بر ریاست ده، حمله بر فارغین کورس پولیس، رهایی عوامل انتحاری حادثات شاه شهید، لیسه استقلال، ریاست ده از زندان های دولت، فساد گسترده در ساختار دولت افغانستان، فراموشی کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر از طرف دولت، فراموشی ماجرای کابل بانک، شهرک هوشمند و دهها ماجرای دیگر، هرگاه واقعاً جامعه جهانی با چشم و گوش پت و نادیده گرفتن این بحران جاری و ساری در ساختار حکومت وحدت ملی به این وضعیت رضایت نشان داده باشد در واقع این رضایت به مفهوم تائید هر روز بدتر شدن وضعیت کشور بوده و به مفهوم چهار تکبیر خواندن جهان بر برگشت اوضاع صلح آمیز در افغانستان میباشد.
دلیل دیگری که در این رابطه باعث شک و تردید مردم میگردد آنست: در حالیکه رییس جمهور غنی پاکستان را متهم مینماید که میان تروریستان تفاوت قایل میشود، مقارن کنفرانس وارسا تلویزیون یک گفت :مقامات امریکایی به این باور اند که حتا رییس جمهور غنی حاضر نیست گروه طالبان را به عنوان تروریست معرفی کند. به گفته این رسانه ، مقامات امریکایی اذعان داشتند برای اینکه اقدامات بر علیه طالبان به نتیجه برسد باید این گروه به عنوان یک گروه هراس افگن شناخته شود. مقامات امریکایی گفته اند طالبان حاضر نیستند از جنگ و درگیری دست بکشند.
با توجه به موارد فوق هرگاه جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده( که در افغانستان به قول حنیف اتمر تا سال 2014 هر سال 110 میلیارد دالر مصرف نموده و چند هزار افسر و سرباز خود را در این جنگ کشته داده )به چنین وضعیت اظهار رضایت نموده باشد باز هم مایه شگفتی میباشد.
از نظر آگاهان در زیر پوست کنفرانس وارسا و به دور از رصد رسانه ها احتمالاً رییس جمهور غنی و عبدالله خیلی تحت فشار بوده اند و به نظر نمیرسد درچنین وضعیت دردناک سیاسی رهبران ناتو پس از تقدیم کدام لوح تقدیر با آقایان غنی و عبدالله وداع نموده باشند چون در این کنفرانس از نظر اهمیت در روز دوم برای یک ساعت برای بحث روی موضوع افغانستان وقت داده شد و بیشتر آجندای آن متمرکز به استقرار نیروهای ناتو در لهستان، استونیا و لتوانیا در برابر روسیه بود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s