آیا نقشه سیاسی منطقه تغییر خواهد کرد؟

 

نوشته: محمد داود سیاووش

با اعلان استقلال کردستان که در نتیجه آن بخشهای از عراق، ترکیه ، سوریه و ایران دچار یک تحول جیوپولیتیک و جیو استراتیژیک خواهد شد باید مترصد بود و دید که با اتحاد های جدید و مثلث های نوینی که با استراتیژی  جدید ترامپ از نزدیکی ایالات متحده، هندوستان و افغانستان در برابر صف آرایی و مانور های مخفی تطبیقات نظامی پاکستان ،چین و روسیه در مقابل آن صورت میگیرد ،انکشافات اوضاع در منطقه به کدام روال سیر خواهد کرد؟ پاکستان که در صدد امتداد راه ابریشم از کاشغر به گوادر می باشد و بااین حال تمام دهشت افگنان را به شمال افغانستان انتقال داده  تا نشان دهد که تمدید خطوط تاپی ،کاسا و توتاب بنابر اخلال امنیت توسط گماشتگانش در افغانستان غیر عملی میباشد. اینک در آستانه شکل گیری اتحاد ایالات متحده ،هندوستان و افغانستان در صدد ایجاد اتحاد میان طالبان ، القاعده و داعش( ساخته دست آی . اس . آی) میباشد تا به این وسیله جنگ نیابتی بزرگی را در برابر ایالات متحده و ناتو در افغانستان به راه بیاندازد.

در تازه ترین مانور، پاکستان توانست حمله بر پایگاه هوایی بین المللی کابل را در شرایطی سازمان دهی کند که وزیر دفاع ایالات متحده جیمز متیس  و دبیرکل ناتو در کابل بوده صدای آن انفجارات را می شنیدند. پاکستان در یک مانور سمبولیک در شرایطی پایگاه هوایی کابل را به روی پروازها با اجرای این حملات مسدود نمود که داکتر عبدالله بنابرمسدودیت پایگاه  هوایی کابل نتوانست در روز اول در راس دوصد تاجرافغانی به هندوستان رفته روابط اقتصادی افغانستان را با آن کشور جان تازه ببخشد.

یکی از سوالاتی که در کانفرانس خبری، شاید به کام رییس جمهور غنی خیلی تلخ تمام شده باشد پرسشی بود که یک خبرنگارغربی  در زیر چنار های ارگ در حالیکه صدای انفجار حملات طالبان  از پایگاه هوایی کابل به گوش میرسید (وهمزمان با آن رییس جمهورغنی   از فعالیت های وزیر دفاع افغانستان در تحکیم صلح وامنیت یاد آوری مینمود)   شکوه نمود ه گفت: درحالیکه همزمان با آمدن  وزیر دفاع و دبیر کل ناتو بر پایگاه هوایی کابل حمله صورت می گیرد آیا امنیت در افغانستان وجود دارد؟

 

آنچه موضوع را خیلی مغلق می سازد خاموش ماندن رییس جمهور غنی به تقاضای دونالد ترامپ مبنی بر بستن دفتر طالبان در قطر و طفره رفتن رییس جمهور از پاسخ به  سوال خبرنگاران  در این زمینه میباشد.  گفته میشود (به قول رسانه ها ) برخی اعضای شورای صلح ورییس امنیت ملی  با بستن دفتر طالبان در قطر مخالف اند . این وضعیت نشان میدهد ،دستگاه دولت افغانستان بخاطر وجود لابی ها و ستون پنجمی های پاکستان هنوز متجانس نبوده و دست  دولت افغانستان زیر سنگ اداره  آی اس آی می باشد. اینکه وزیر خارجه پاکستان برعلاوه مخالفت با استراتیژی جدید ترامپ  حتا همکاری پاکستان را با ایالات متحده در شرایط حمله شوروی بر افغانستان یک اشتباه خوانده و نظامیان پاکستان از موجودیت لانه های دهشت افگنان در خاک آن کشور انکار می نمایند نشان میدهد که پاکستان تصمیم خود را مبنی بر جدایی از ایالات متحده گرفته است.  اما هشدار حسین حقانی مبنی بر ایقاض دولت پاکستان در جدایی از ایالات متحده نشان میدهد که هنوز ایالات متحده قادر به مهار پاکستان خواهد بود. اینکه جیمز متیس راهبرد جدید امریکا را در افغانستان در کنفرانس خبری کابل بخاطر شکستن بن بست کنونی در جنگ داخلی افغانستان می خواند و در همصدایی با دبیر کل ناتو تاکید می کند که استراتیژی جدید محدودیت زمانی ندارد نمایانگر آنست که امریکا دولت افغانستان را در مبارزه با طالبان تنها نخواهد گذاشت .اما  آنچه جالب می نماید این است که این اظهار پشتیبانی از دولت افغانستان در وضعیتی ابراز  شد که صدای انفجارات ناشی از حملات طالبان مورد حمایت پاکستان از پایگاه هوایی بین المللی کابل در زیر چنار های ارگ به گوش میرسید. درچنین شرایط پیچیده هرگاه  نهضت بلوچ ها در پاکستان تقویه شود از یکطرف با  ناکامی پروژه راه ابریشم کاشغر – گوادر  از سقوط پاکستان به دامان چین جلوگیری میشود واز جانبی نقشه سیاسی  حتا منطقه با ظهور بلوچستان تغیر خواهد کرد.درغیر آن افغانستان در شرایط کنونی در وجود لابی ها وستون پنجمی های درون دولت افغانستان در اشغال خاموش پاکستان قرار دارد که ایالات متحده وناتو مانند هفده سال گذشته با چنین وضعیت سال ها در باتلاق یک جنگ نیابتی با پاکستان  در افغانستان گرفتار خواهد ماند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s