سالروز تولد مولانا را امسال اکادمی علوم به کدام اساس در ماه ذوالحجه تجلیل کرد؟

 

نوشته :محمدداود سیاووش

به گزارش رسانه ها روز ده سنبله 1397 مطابق بیست ویک ذوالحجه /1 سپتمبر 2018 از سالروز تولد مولانا در  اکادمی علوم به اشتراک اعضای آکادمی علوم ، استادان پوهنتون وکلای پارلمان ،مقامات دولت و علاقمندان مولانا تجلیل به عمل آمده ،آنرا هشتصد و سی و پنجمین سالروز تولد مولانا خواندند. اینکه هشتصد و سی و پنجمین سالروز تولد مولانا را از 604 هجری قمری بشماریم در آن حرفی وجود ندارد اما در اینکه چرا روز بیست و یک ذوالحجه به جای شش ربیع الاول 604 قمری که سالروز تولد مولانا میباشد تجلیل شد سوالاتی را در میان حلقات فرهنگی و پژوهشگران بر انگیخته است .

علامه بدیع الزمان فروزانفر مینویسد:(مولد مولانا بلخ است و ولادتش در ششم ربیع الاول سنه 604 هجری قمری اتفاق افتاد.)

استاد عبدالباقی گولپینارلی مینویسد:(بنابر روایات مشهور مولانا جلال الدین محمد در ششم ربیع الاول سال 604 هجری – سی ام سپتمبر 1207 م تولد یافته است. در قبال روایات مذکور در فیه ما فیه به گفته زیر از مولانا بر میخوریم :

«در سمرقند بودیم و خوارزمشاه سمرقند را در حصار گرفته بود و لشکر کشیده جنگ میکرد . در آن محله دختری بود عظیم صاحب جمال چنانکه در آن شهر او را نظیر نبود ، هر لحظه می شنیدم که میگفت: خداوندا کی روا داری که مرا به دست ظالمان دهی و میدانم که هرگز روا نداری و بر تو اعتماد دارم. چون شهر را غارت کردند و همه خلق را اسیر میبردند و کنیزکان آن زن را اسیر میبردند  او را هیچ المی نرسید و با غایت صاحب جمالی کسی اورا نظر  نمیکرد… »

اگر دقت کنیم متوجه خواهیم شد که مولانا واقعه را از قول کسی نقل نمیکند ، بلکه آنرا از مشهودات و خاطرات خود روایت میکند. اگر این خاطره مربوط به دوران کودکی وی نیز باشد ، از آنجاییکه محاصره و فتح سمرقند به دست خوارزمشاه در سال 604هه  – 1207م یا 609هه -1212 م روی داده، پس باید در این سال مولانا در سنینی بوده باشد که بتواند خاطراتش را ضبط کند؛ بدین ترتیب باید چند سال پیش از 604 هه  تولد یافته باشد. )

فرانکلین مینویسد:(… شاید بهاء الدین در بلخ به دنیا آمده باشد اما لااقل بین ژوءن سال 1204 و 1210(شوال 600 تا 607) که مولانا چشم به جهان گشود در وخش سکونت گزیده بود تا پنج سالگی مولوی ، شهر وخش محل سکونت دایمی بهاء و خانواده اش بود. در حدود سال 1212 (608-609هه) خانواده ولد در سمرقند نقل مکان کرد.)

با تمام سوالاتی که در این رابطه وجود دارد،حال باید دانشمندان آکادمی علوم این مسأله را روشن سازند که تجلیل در روز بیست و یک ذوالحجه را بر اساس کدام اسناد برگزار کرده اند. از گذشته ها سی سپتمبر مطابق هشت میزان هجری شمسی هرسال در افغانستان به مثابه سالروز تولد مولانا شناخته میشد که همحوانی با تجلیل جهانی از این روز دارد در غیر آن ششم ربیع الاول امسال که مصادف است به(23) عقرب . وبنابران چرا این سالروز در ماه ذوالحجه  تجلیل میشود؟

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s