امپراتور چین: » يك لحظه بدون غم و در سادگي زيستن از صد بار امپراتور بودن بهتر است.»

کاش امپراتور های ما نیز همین جمله را میخواندند!

تاریخ سیاه و سفید جهــــــــــان

June 6, 2016 ·

 

سرانجام آخرین امپراتور چين:

 

«سوان تونگ»؛ آخرین امپراتور چین، در حال وصله کاری لباس های فرسوده اش

 

دوم دسامبر سال 1908 چين داراي يك امپراتور سه ساله شد كه او را «سوان تونگ» ناميدند. وي دهمين امپراتور از دودمان كوينگ بود و نيز آخرين امپراتور چين. نام اصلي وي «پو يي» بود.

 

چين با انقلاب دكتر «سون يات سن»، از سال 1912 جمهوري شد و چون امپراتورِ بركنار شده هنوز كودك بود، دكتر سون تصميم گرفت كه «پو» در قصر سلطنتي و با همان خدمه قبلی باقي بماند و برايش مقرّري تعیین كرد.

 

«پو «به همان صورت سالها در کاخ سلطنتی زندگی و ازدواج کرد. در 1917 تغییراتی در دستگاه حکومتی چین روی داد که سبب شد «پو» برای مدتی کوتاه امپراتور (رئیس کشور) شود.

 

در دهه بعد، پو اوضاع را به سود خود ندید و در سال 1324 از کاخ سلطنتی فرار کرد و به شمال چین (منچوری) رفت که خانواده او در ریشه در آنجا داشت.

 

ژاپني ها در دهه 1930 كه منچوري و مناطق شمال شرقي چين را تصرف كردند براي مشروعيت دادن به سلطه خود، «پو ــ يي» را امپراتور منچوري اعلام كردند و در برابر اعتراض جهاني به تصرف مناطق چين تاكيد كردند كه به خواست امپراتور چين! در اين كشور باقي مانده اند. حال آنكه امپراتور در دست آنان آلتي بيش نبود.

 

درسال 1945 و در آخرين روزهاي جنگ جهاني دوم كه ارتش سرخ طبق قرار قبليِ دولت مسکو با متفقين، به منچوري حمله بُرد «پو ـ يي» اسير روس ها شد و بعدا در جريان محاكمه سران سابق ژاپن برضد آنان شهادت داد.

 

پس از پیروزی کمونیست ها بر ملیّون چینی و استقرار در پکن، دولت مسکو «پو» را به دولت پکن تحويل داد و اين دولت اورا به اتهام همكاري با ژاپني ها (نيروي متجاوز و اشغالگر) که خیانت به وطن است به بازداشتگاه فرستاد.

 

يک دادگاه پکن بعدا «پو ـ يي»را به زندان محكوم كرد و به همراه سایر مقامات پیشین به بازآموزی و اصلاح اندیشه و رفتار فرستاد و باغبانی باغچه زندان به او سپرده شد!

 

پس از اینکه تغییر رفتار در او مشاهده شد، «مائو تسه دونگ» وي را عفو کرد و آزاد شد و تا پايان عمر به صورت يك تبعه ساده زندگي و کار باغبانی پارک عمومی شهر پکن را تقبّل كرد و اعلام داشت كه باغبانی راحت تر از کار سیاست و ریاست کردن است.

 

«پو ــ يي» پس از اينكه بخشوده و آزاد شد و به باغبانی پرداخت با يك پرستار بیمارستان ازدواج كرد. بانوي او پس از درگذشت شوهر- در سال 1967 و در 61 سالگي بر اثر بیماری سرطان کلیه- خاطرات اورا منتشر ساخت.

 

«پو ـ يي» در یکی از یادداشت هایش که در اين کتاب مندرج است نوشته است که:

» يك لحظه بدون غم و در سادگي زيستن از صد بار امپراتور بودن بهتر است.»

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s