آقایان کاندیدان ریاست جمهوری! رقابت سیاسی را از نلسون ماندلا بیاموزید

با توجه به اینکه پس از انتخابات گذشته که به حکومت وحدت ملی منتج شد  رییس اجراییه ورییس جمهور به جان هم افتادند ،رییس جمهور معاون اولش را از صحنه کنار گذاشت ، وزرای داخله ،دفاع ،رییس امنیت ملی، مشاور امنیت ملی وسایر متحدین ورقبا یکبار ویا چنذ بار تغییر وتبدیل وسبکدوش شدند وهمه اینک در صحنه انتخابات با گلوی پر عقده به جان هم افتاده اند تا دمار از جان همدیگر بکشند وبا بدترین افزارواتهام ها وزدوبند ها ومعامله گری ها میخواهند حریفان شان را از صحنه بکشند.کسی به خاطر رسیدن به انحصار قدرت،کسی فقط به خاطر اشتهار ومطرح شدن یکبار مصرف نامش، کسی به خاطر معامله وامتیاز گیری، کسی به صفت کاندید سایه، کسی به عنوان کاندید رای شکن حریف وکسی به صفت کاندید پشیمان  همه از گذشته ناکام حکومتداری مینالند واما برای آینده در رویا مدینه فاضله میبافند.

مردم از این کارزار رقابت غیر معیاری بوی خون یک بحران داخلی وحتا جنگ داخلی را استشمام میکنند

بیایید رقابت اخلاقی و تحمل رقبای با استعداد را از نلسون ماندلا بیاموزیم:

 

…آقای ماندلا ویژگی های مثبت آقای( منگو سوتو باتلزی) بزرگ ترین رقیب سیاسی خود را شناخت و به آن احترام گذاشت.

خوانندگان محترم حتما مستحضرند که آقای( منگوسوتو باتلزی) یکی از رقیبان اصلی آقای ماندلا در نخستین انتخابات آزاد افریقای جنوبی بود. او همچنین رهبر مخالفان با کمتر از 7%آرا در پارلمان بود. اما آقای ماندلا در دور اول ریاست جمهوری خود او را به عنوان اولین وزیر کشور کابینه اش انتخاب کرد که این کار تعجب همگان را برانگیخت.

آقای ماندلا … عمدا یا سهوا قصد یک سفر خارج کرد که مصادف شد با سفر خارجی( تبو بکی) که در آن زمان جانشینش بود و این به معنای غیاب همزمان دوتن از رهبران طرز اول مملکت بود. آقای ماندلا در کمال تعجب آقای( منگوسوتو باتلزی) را به عنوان جانشین موقت خود انتخاب  کرد.

وقتی از آقای ماندلا سوال شد که چرا رقیبش را به عنوان جانشین خود انتخاب کرده، پاسخ داد:«درست است که آقای( بوتلزی) در جناح مخالفان قرار دارد اما یکی از توانا ترین رهبران این کشور است. بله، من و آقای( بوتلزی) در پاره ای موارد  باهم اختلاف نظر داریم اما این بدان معنی نیست که چشمم را به روی توانایی های او ببندم و تحسینش نکنم.» ماندلا افزود:« مردم کشور و همه جهانیان باید بدانند که این کشور رهبران توانای زیادی غیر از من و اعضای کنگره ی ملی افریقا دارد و این برای کشور ما بسیار خوب است.»

مارتین کالونگا باندا

سیما رفیعی

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s